Award Recipients

Addison Sears-Collins Book Supplement Award

  • 2007-2008  Sean McFadden
  • 2008-2009  Sean McFadden
  • 2009-2010  Zena Marchant
  • 2010-2011  Robert Harriston
  • 2011-2012  Robert Harriston
  • 2012-2013  Joshua Pringle
  • 2013-2014  Rachael Peart
  • 2014-2015  Michael Johnston

John A. Dutton Award

  • 1986  Mark S. Antolik
  • 1987  George A. Gayno
  • 1988  Lisa M. D'Amico
  • 1989  William J. Steenburgh
  • 1990  David J. Nicosia
  • 1991  Samuel M. Perugini
  • 1992  Todd J. Miner
  • 1993  Steven G. Hoffert
  • 1994  Joseph W. Rohrbach
  • 1995  Robert E. Hart
  • 1996  Joby A. Hilliker, Paul M. Markowski
  • 1997  Michael A. Kistler, Robert J. Much
  • 1998  Christopher J. Liller
  • 1999  Curtis R. Alexander, Cameron C. Brown, John M. Haynes
  • 2000  John J. Celenza, Scott E. Giangrande, Jonathan L. Vigh
  • 2001  Brian P. Lowry, Dana L. Semeraro
  • 2002  Adam Lopes, Christopher Hartman, and James Benedict
  • 2003  Matthew Greenstein, Paul Quelet, and Steven Seman
  • 2004  Joseph A. Hoch and Brian P. Monahan
  • 2005  Yumin Moon and Thomas P. Harrington
  • 2006  Ryan Sobash and John Ten Hoeve
  • 2007  Elizabeth Russel and Craig Schwartz
  • 2008  Greg Seroka, Eric Geiser, Carly Phelps
  • 2009  Marc Chenard
  • 2010  Robert Setzenfand
  • 2011  Bianca Baier
  • 2012  Michelle Kanipe and Alicia Klees
  • 2013  Scott Sieron
  • 2014  Dana Tobin
  • 2015  Ryan Creedon and Thomas Gowan

Hans Neuberger Award (Outstanding Teaching)

  • 1975  Visco E. Baer
  • 1990  Andrew A. Bailey
  • 1991  Mark A. Wool, Winifred C. Lambert, Michael A. Haddad
  • 1992  Joseph C. Venuti
  • 1993  Mark Piper
  • 1994  Timothy Owen
  • 1995  Dan Guertin
  • 1998  Christopher Juckins, Jennifer Carfagno
  • 1999  Curtis R. Alexander, Lisa M. Briegel, David W. Mazeroski
  • 2000  Jeanne M. Jagodzinski, Nathan B. Magee, Sarah M. Thomas
  • 2001  Anneliese C. Sherer, Sandra Arthur
  • 2002  Terry Shirley and Emily Kowalski
  • 2003  Joel Gratz and Emily Kowalski
  • 2004  Michael A. Schreiber and Christopher J. Shabbott
  • 2005  Zachary M. Byko, Ryan A. Sobash, and Jessica L. Higgs
  • 2006  Corey Britsch and Amy Huff
  • 2007  Elizabeth Russell (Undergraduate) and Levenia Adom (Graduate)
  • 2008  Jeffrey Frame (Graduate)
  • 2009  Kevin Bowley (Undergraduate), Kyle Dodd (Undergraduate), and             Brandon Katz (Graduate),
  • 2010  Gregory Ferro (Undergraduate), Maria Herrmann (Graduate) and             Christopher Melhauser (Graduate)
  • 2011  Michelle Ricciardi (Graduate) and Daniel Tomaso (Undergraduate)
  • 2012  Cory Baggett (Graduate)
  • 2013  Michael Page (Undergraduate), Benjamin Green (Graduate), and              Stephanie Hay (Graduate)
  • 2014  Hans Chen, Burkely Twiest
  • 2015  Junhong Wei, Matthew Brothers

Jerome N. Behrmann Award

  • 1987  William A. Gallus
  • 1988  Mark Klein
  • 1989  G. David Alexander
  • 1990  Christian J. Fosmire
  • 1991  Lyle Wilson
  • 1992  (none)
  • 1993  Douglas Spangenberg
  • 1994  Terry Faber
  • 1995  Stephen Gaddy
  • 1996  Jeffrey M. Warner
  • 1997  Christopher L. Castro
  • 1998  David W. Mazeroski
  • 1999  Bradley L. Tyson
  • 2000  Todd Johnston
  • 2001  Anneliese C. Sherer
  • 2002  Jonathan Moskaitis
  • 2003  Joel Gratz
  • 2004  Mark D. Zelinka
  • 2005  Kevin M. Grise
  • 2006  Zachary Byko
  • 2007  Steven J. Greybush
  • 2008  Richard C. Lam
  • 2009  Sean McFadden
  • 2010  Kenneth Pratt
  • 2011  Casey Webster
  • 2012  William Lamberson and Daniel Tomaso
  • 2013  Joshua Gooch and Jennifer Van Der Horn
  • 2014  Zachary Barkley
  • 2015  Matthew Flournoy

Jared Plushnick Award for Outstanding Achievement in Broadcast Meteorology

  • 2013  Daniel Tomaso
  • 2014  Travis Patterson
  • 2015  Ryan Breton

John C. Wyngaard Graduate Research Award

  • 2014  Scott Salesky
  • 2015  Benjamin Green

Special Award for Teaching Support

(This is not an ongoing award; may be presented from time to time to recognize outstanding efforts.)

  • 1992  Thomas Salem, Charles Pavloski, Brian Lubbert: These students assisted in setting up the computer teaching lab and the instructors felt they should be recognized.
  • 1999  George H. Bryan: George was recognized for work on the National Forecasting Contest, in particular, for setting up the Web site for it; help in installing MM5 in the State College office of the NWS; and for appreciation for his ready willingness to help students and faculty who need his assistance.)
  • 2001  Robert E. Hart
  • 2002  Robert E. Hart: Bob was recognized for playing a prominent role in facilitating general science education of Penn State students through his tireless and high-quality support of the department's new e-education course, Meteo 101, "Understanding Weather Forecasting."  He provided quality weather maps for invaluable case studies that have used throughout the course.  He has provided excellent additions to his eyewall web pages that have been used as resources for the course, in particular the European maps of station models that have helped students forecast in Europe. 
  • 2003  Brian Carcione and Steven Seman: These students were recognized for playing a prominent role in facilitating the general-science education of Penn State students through their tireless and high-quality support of the dpeartment's new e-education course, Meteo 101: Understanding Weather Forecasting.
  • 2004  Samuel M. Perugini: Sam was recognized for his passion for meteorology and his enthusiasm. His students are drawn to his personal approach to meteorology and his belief in the integrity of the science. He possesses a thorough understanding of the subject and instills a love of learning in those he teaches.
  • 2005  Amy Huff: Amy was recognized for her tireless contributions to the physical meteorology lab courses, Meteo 445 and Meteo 446. Her efforts to improve the laboratory exercises, the student preparation of the laboratory reports, and the room in which the courses are taught are greatly appreciated by Meteorology faculty, staff, and students alike. All of these endeavors required her to invest considerable time and effort, but result in a greater understanding of atmospheric measurements by our students.
  • 2007  Ben Root: Ben was recognized for his tireless efforts in providing computer advising help to the studetns who took Meteo 473, Application of Computers to Meteorology, in Fall 2006, as well as his efforts in providing exceptional help to the department's studetns through the sixth-floor Computer Help Desk. All of these endeavors required Ben to invest considerable time and effort, but they resulted in the students obtaining a better understanding of how to use comptuers to help them solve meteorological problems.
  • 2008  Aaron Bilby: Aaron was recognized for his efforts in helping students who took Meteo 003 in the fall semester. Recognition was for the enthusiastic teaching methods he employed, together with the extra labs that he devised that helped the students to better understand some of the difficult subject matter. He always went beyond what was asked to help the students and in doing so, fostered an excellent learning environment for them. The students appreciated his efforts so much that on their own initiative, they relayed to a faculty member how pleased they were to be taught by him.
  • 2009  none
  • 2010  Jonathan Petters: 

Physical Meteorology Award (New in 2003)

  • 2003  James Marquis
  • 2004  Andrea Rich and Jason J. Niemiec
  • 2005  Patrick H. Wilson
  • 2006  Jeff Jumper and Jeff Timmerman
  • 2007  Zachary Lebo
  • 2008  Gena Renninger, Tyler Thorsen, Thomas Sabbatelli
  • 2009  Stephan Gallagher and Brian Vanderwende
  • 2010  Benjamin Castellani, Matthew Rydzik
  • 2011  Kyle Imhoff
  • 2012  Chun-Chi (David) Wang
  • 2013  Randy Miller
  • 2014  Devin Boyer, Philip Feiner 
  • 2015  Kelly Balmes, Ryan Creedon

Weather Underground Award

  • 2009-2010  Nichole Kinney
  • 2010-2011  Elizabeth Cosgrove
  • 2011-2012  Michael D. Page
  • 2012-2013  Andrew Dzambo

ZedX Weather Information Technology Award

  • 2000  Kristie J. Kubovic, Joby L. Hilliker, Jonathan D. Pelton
  • 2001  Brian B. Ayers, Charles A. Braxmeier, Jonathan C. Porter
  • 2002  Erin Roberts, Matthew Greenstein, and Keith Thomas
  • 2003  Jeremy Ross, John Stonitsch, and Daniel Swank
  • 2004  Jonathan C. Porter, Matthew D. Greenstein, and Matthew R. Steinbugl
  • 2005  Michael A. Schreiber, Steven J. Greybush, and Benjamin V. Root
  • 2006  Alexis Phillips, Julie Malingowski, and Steve Silver
  • 2007  Scott Dimmich, Joseph Mays, Nicholas Sette
  • 2008  David Henderson, Eric Wertz, Tyler McCandless
  • 2009  Joshua Boden, Marc Chenard, Matthew Rydzik
  • 2010  Daniel DePowdin, Katelyn Johnson, Christopher Slocum
  • 2011  Adam DelRosso, Andrew Fink, and Rob Lydick
  • 2012  Brian Bastian, Andrew Ross and Tyler Roys
  • 2013  Rachel Lupold, Hailey Mitchell, and Scott Sieron
  • 2014  Patrick Higgins, Joshua Markel
  • 2015  Joseph Clamp, Matthew Strauser, Andrew Thomas

Document Actions